Dzisiaj jest: 22 październik 2016Aktualności
Aktualności
Podziękowania
Pomoc dla chorych dzieci Przekazanie 1% podatku dochodowego
Imprezy
Zapraszamy na
Menu serwisu
Strona główna
Władze Powiatu
Przyjazny Urząd
O Powiecie
Nasz Powiat
Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Zamówienia publiczne
Ogłoszenia
Fundusze UE
Do pobrania
Sport
Stypendia
Organizacje pozarządowe
Oferty inwestycyjne
Informacja turystyczna
Informator powiatowy
W razie potrzeby
Biuro rzeczy znalezionych
Centrum Zarządzania Kryzysowego
Monitoring Powodziowy
Szukaj
Napisz do nas
Linki
Galeria
Kontakt
Dyżury Nocne Aptek
Rozkład pracy aptek w Przeworsku
VI Powiatowe Święto Chleba - 5 sierpnia 2012 r.
poniedziałek, 06 sierpień 2012

Image

 

   5 sierpnia na terenie parku przy Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo – Parkowym odbyło się VI Powiatowe Święto Chleba, którego głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Przeworsku. Wydarzenie współorganizowane było wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i współfinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego dr Mirosław Karapyta.

Czytaj całość...
RUSZA INWAZJA INICJATYW DLA MŁODZIEŻY
czwartek, 02 sierpień 2012

Image

 

Program „RÓWNAĆ SZANSE 2012- REGIONALNY KONKURS GRANTOWY”

   Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza kolejną edycję Regionalnego Konkursu Grantowego w ramach Programu „Równać Szanse 2012”  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

   Celem projektów realizowanych w ramach Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych. Chcemy aby młodzież realizująca projekty, poprzez aktywne działania, mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Czytaj całość...
Namaluj pocztówkę z Podkarpacia. Wyślemy ją Europejczykom!
środa, 01 sierpień 2012

Image   Fundacja Podkarpacka Akademia Rozwoju ogłasza konkurs malarski pod hasłem "Barwy Podkarpacia”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich oraz na uczelniach wyższych województwa podkarpackiego. Tematem konkursu malarskiego jest przedstawienie regionu Podkarpacia jako malowniczego zakątka pełnego wspaniałych krajobrazów, architektury, nieskazitelnej przyrody i kulturowej wielobarwności, zaprezentowanie jego historii i tradycji we wszystkich kolorach pór roku. Konkurs malarski pozwoli wyłonić młodych ambasadorów kultury oraz zaprezentować ich twórczość mieszkańcom regionu, a także prezydentom wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Czytaj całość...
Jubileusz 80-lecia OSP w Hucisku Jawornickim
wtorek, 31 lipiec 2012

Image

 

   29 lipca Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Janusz Uberman i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Żygadło, na zaproszenie Wójta Gminy Jawornik Polski i Zarządu OSP w Hucisku Jawornickim, gościli na uroczystości 80-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucisku Jawornickim.

Czytaj całość...
Informacja
piątek, 27 lipiec 2012

   Uprzejmie informujemy, że Zarząd PFRON przedłużył termin składania wniosków i wystąpień samorządów wojewódzkich i powiatowych dotyczących obszarów B,C,D i F programu.

   W przypadku w/w obszarów projektodawca składa wniosek wraz z wymaganymi załącznikami o przyznanie dofinansowania na realizację projektu do samorządu powiatowego do dnia 22 sierpnia 2012r.

   Bez zmian pozostają terminy składania wniosków i wystąpień w pozostałych obszarach. Informację na powyższy temat mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej: www.pfron.org.pl.


Święto Policji
piątek, 27 lipiec 2012

Image

 

27 lipca Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku obchodziła Święto Policji, w którym udział wziął Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka. Tegoroczne uroczystości przeprowadzone zostały w Kańczudze i najważniejszym ich punktem było podziękowanie funkcjonariuszom za wzorową służbę oraz wręczenie nominacji na wyższe stopnie policyjne.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Kańczudze. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz pododdziałów oraz orkiestry na miejsce uroczystości - plac parkingowy przed budynkiem Komisariatu Policji w Kańczudze, gdzie miała miejsce uroczysta akademia.

Po nominacjach nastąpiły okolicznościowe przemówienia, w których przybyli goście, gratulując policjantom awansów na wyższe stanowiska, życzyli im dalszych sukcesów zawodowych.

 

Odbiór drogi powiatowej Dobra-Cewków
piątek, 27 lipiec 2012

Image

 

   W ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych Powiat Przeworski otrzymał w dniu 15 lutego 2012 r. promesę w wysokości 850 000,0 zł na dofinansowanie zadania pn. „Remont drogi powiatowej Nr P 1 555 R  Dobra – Cewków w km 6+845 ÷ 9+945”. Za powyższe środki zwiększone o udział środków Gminy Stary Dzików w wysokości 170 000,00 zł i Powiatu Przeworskiego 156 691,80 zł, wyremontowany został odcinek drogi o długości 3,1 km.

   Łączna wartość zadania to kwota 1 176 691,80 zł.

Czytaj całość...
Medale z okazji 20-lecia powołania PSP
czwartek, 19 lipiec 2012

Image

 

18 lipca podczas Sesji Rady Powiatu Przeworskiego Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku bryg. Janusz Flak wręczył medale wydane z okazji 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Medal ten został przyznany przez gen. bryg. Wiesława B. Leśniakiewicza Komendanta Głównego PSP w Warszawie z wyrazami uznania i podziękowania za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Otrzymali go: Skarbnik Powiatu Anna Kowal, Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Wicestarosta dr Leszek Kisiel, Przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Kiełbowicz i Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku Józef Więcław.

 

Szkolenie "Modernizacja gospodarstw rolnych"
czwartek, 19 lipiec 2012

Image

 

            Szkolenie, które odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku 17 lipca 2012 roku poświęcone było zasadom składania wniosków na Działanie 121 „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Szkolenie prowadzili pracownicy Departamentu Działań Inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie Pani Joanna Miksa oraz Pan Andrzej Niemirka.

Czytaj całość...
Awans zawodowy nauczyciela mianowanego
środa, 18 lipiec 2012

Image

 

16 lipca w Starostwie Powiatowym w Przeworsku odbyły się pierwsze egzaminy dla nauczycieli kontraktowych ubiegających się o stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Nauczyciele z dwóch  szkół: 1 nauczycieli z Zespołu Szkół w Sieniawie  i  2 nauczycieli z Zespołu Szkół w Kańczudze, po przeprowadzonym postępowaniu egzaminacyjnym, uzyskało stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Odbiór drogi powiatowej
piątek, 13 lipiec 2012

Image

 

   12 lipca Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka wziął udział w oficjalnym odbiorze wyremontowanej nawierzchni drogi powiatowej Białoboki – Ostrów – Mikulice realizowanej w ramach „Narodowego Programu Przebudowy dróg Lokalnych – etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”.


Szkolenie "Modernizacja gospodarstw rolnych"
środa, 11 lipiec 2012
Image
Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Przeworskiego
środa, 11 lipiec 2012

1. Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej.

Projekt cytowanej uchwały dostępny jest do pobrania <<tutaj>>.

2. Konsultacje rozpoczynają się w dniu 11.07.2012 r. i zostaną zakończone w dniu 01.08.2012 r.
Czytaj całość...
Przedłużenie terminu przyjmowania prac na konkurs fotograficzny "Stąd pochodzę, o tym mówię..."
poniedziałek, 09 lipiec 2012

Image

   W związku z zapytaniami i sugestiami osób chętnych do wzięcia udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt. „Stąd pochodzę, o tym mówię…” Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo - Parkowy informuje o przedłużeniu terminu składania prac o 3 wakacyjne miesiące, dając tym samym możliwość wykonania i nadesłania ciekawych fotografii o tematyce konkursowej wykonanych w czasie wolnym od zajęć.

   Ostateczny termin przyjmowania prac upływa z dniem 30 września 2012 r.  (dla przesyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego).

   Serdecznie zapraszamy miłośników fotografowania, do skorzystania z dodatkowego czasu na wyszukanie niebanalnego tematu i przysłanie prac na konkurs, a tych którzy już nadesłali zdjęcia prosimy o cierpliwość. Dziękujemy.

Halina Superson

Muzeum w Przeworsku - Zespół Pałacowo - Parkowy

 

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna "Zdrowe Szpitale"
poniedziałek, 09 lipiec 2012

Image

 

Chcemy sprawić, żeby Polacy mogli się leczyć w „zdrowych szpitalach”

 • Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Zdrowe Szpitale” to odpowiedź na alarmująco negatywny obraz polskiej służby zdrowia:

 • 75% Polaków nie jest zadowolonych z działania opieki zdrowotnej w Polsce1
 • 40% polskich szpitali publicznych jest w złej sytuacji finansowej2
 • jako główne źródło problemów Polacy najczęściej wskazują nieodpowiednie zarządzanie publiczną służbą zdrowia3
 •  Chorobą polskich szpitali jest złe zarządzanie, które sprawia że:

 • szpitale są zadłużone
 • pacjenci nie mają dostępu do wszystkich potrzebnych badań/zabiegów i brakuje im poczucia bezpieczeństwa
 • personel medyczny ponosi koszty niestabilnej sytuacji finansowej
Czytaj całość...
Polska, naturalnie! - rozwój, integracja i promocja produktów i rozwiązań ekoturystycznych
piątek, 06 lipiec 2012

   Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO jest pomysłodawcą oraz wykonawcą realizowanego obecnie projektu. W ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwa Turystyki i Sportu organizujemy szkolenia i konferencje ekoturystyczne. W dniach 27.07 - 29.07 odbędą się one w woj. podkarpackim w gospodarstwie agroturystycznym "U Flika" w Dźwiniaczu Dolnym.

Czytaj całość...
Dodatkowe środki na remonty dróg powiatowych
piątek, 06 lipiec 2012

  Image

 

Lepsze połączenie z powiatem lubaczowskim 

   29.06.2012 r. dobiegł końca remont drogi powiatowej Dobra – Cewków łączącej Gminę Stary Dzików (Powiat Lubaczowski) z Powiatem Przeworskim.

   Ww. droga skraca dojazd mieszkańców Gminy Stary Dzików do stolicy województwa o około 25 km. Remont drogi był wykonywany dwuetapowo. W roku 2011 wyremontowano ponad 2 km odcinek drogi, a w roku bieżącym 3,4 km odcinek. Modernizacja była możliwa dzięki środkom pozyskanym z MSW w kwocie 850 tys. zł, Gminy Stary Dzików 170 tys. zł oraz środkom własnym Starostwa Powiatowego w Przeworsku.

Czytaj całość...
III posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w Sieniawie
piątek, 06 lipiec 2012

Image

 

   4 lipca br. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka brał udział w III posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP w Sieniawie w XVIII – wiecznym Pałacu. Posiedzenie rozpoczął marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, który przewodniczył obradom Konwentu.

   Tematami Konwentu było m.in. przyjęcie stanowisk w sprawie:

Czytaj całość...
Zakończenie sezonu piłkarskiego 2011/2012 w Szkółce Piłkarskiej "Orzełek" w Przeworsku
czwartek, 05 lipiec 2012

Image

Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Wicestarosta dr Leszek Kisiel oraz Sekretarz Powiatu Przeworskiego Mariusz Pieniążek na podsumowaniu sezonu piłkarskiego 2011/2012 w Szkółce Piłkarskiej „Orzełek"

   Władze Powiatu Przeworskiego Starosta Zbigniew Kiszka, Wicestarosta dr Leszek Kisiel i Sekretarz Powiatu Przeworskiego Mariusz Pieniążek w dniu 30.06.2012 r. uczestniczyli w zakończeniu sezonu piłkarskiego 2011/2012 w Szkółce Piłkarskiej „Orzełek”.

Czytaj całość...
ZAPROSZENIE do uczestnictwa w "PROGRAMIE WYRÓWNYWANIA RÓŻNIC MIĘDZY REGIONAMI II"
czwartek, 05 lipiec 2012

   Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Podkarpacki zaprasza do uczestnictwa w programie pn. „Program wyrównywania różnic między regionami II” na 2012 r.

   Celem programu jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych, zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo w dostępie do rehabilitacji zawodowej i społecznej.

   Dofinansowanie ze środków przeznaczonych na realizację programu, obejmuje projekty w ramach następujących obszarów: A, B, C, D, E, F i G.

Czytaj całość...
Jużyna w Rożniatowie
wtorek, 03 lipiec 2012

Image

 

   W niedzielne popołudnie 1 lipca Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka i Sekretarz Powiatu Mariusz Pieniążek, na zaproszenie Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Gminy Zarzecze i Wójta Gminy Zarzecze, wzięli udział w projekcie pt. „Organizacja gminnej imprezy kulturalnej zwanej Jużyną oraz umożliwienie prezentowania swojego regionu w miejscowych strojach ludowych”.

   Oficjalnego rozpoczęcia imprezy, mającej miejsce na Placu przed Szkołą w Rożniatowie, dokonał Wójt Gminy Zarzecze Wiesław Kubicki. Następnie głos zabrała Prezes Stowarzyszenia Zofia Kalamarz. Na scenie wystąpili: kapela ludowa „Gacoki”, dzieci i młodzież z Rożniatowa i zespoły śpiewacze z terenu Gminy Zarzecze. Imprezie towarzyszył konkurs na potrawę regionalną, w którym udział wzięło 9 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zarzecze. Najlepszą okazał się kwas z grzybkami przygotowany przez KGW z Zarzecza.


Zakończenie roku szkolnego 2011/2012 w szkołach ponadgimnazjalnych
piątek, 29 czerwiec 2012

Image

 

   29 czerwca władze Powiatu Przeworskiego wzięły udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego: Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana III Sobieskiego w Przeworsku, Wicestarosta dr Leszek Kisiel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, Sekretarz Powiatu Przeworskiego Mariusz Pieniążek w Zespole Szkół w Sieniawie, Członek Zarządu Janusz Uberman w Zespole Szkół w Kańczudze, a Członek Zarządu Jan Pieniążek w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.
Władze Powiatu Przeworskiego złożyły młodzieży życzenia miłych, radosnych i spokojnych wakacji.

Czytaj całość...
"Niedziela dla Zdrowia" 2012
poniedziałek, 25 czerwiec 2012

Image

 

   Starostwo Powiatowe w Przeworsku i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku byli organizatorami pikniku pn. „Niedziela dla zdrowia”, który odbył się w niedzielę 24 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Przeworsku. Zgromadzonych uczestników pikniku oraz gości przywitali: Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka i Dyrektor SP ZOZ Józef Więcław a uczestników pozdrowiła, życząc udanej zabawy Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik. Rolę konferansjerów pełnili: Naczelna Pielęgniarka SP ZOZ w Przeworsku Marzanna Pelc i mł. as. mgr rehabilitacji Bartosz Olejarka.

Czytaj całość...
Zaproszenie na XXII sesję Rady Powiatu Przeworskiego IV kadencji
piątek, 22 czerwiec 2012

   28 czerwca 2012 roku  (czwartek) o godz. 14 00 w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku ul. Jagiellońska 10 odbędzie się XXII sesja Rady Powiatu Przeworskiego IV kadencji.

PORZĄDEK OBRAD:

Czytaj całość...
XI edycja konkursu "Mistrz Matematyki Powiatu Przeworskiego 2012"
środa, 20 czerwiec 2012

Image

 

„Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać”   

                                                                                     Kartezjusz

XI edycja konkursu „Mistrz Matematyki Powiatu Przeworskiego 2012”

   17 maja 2012 r.  odbyła się kolejna edycja konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu przeworskiego.

   Konkurs przebiega w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym. Jest przeprowadzany oddzielnie dla szkół podstawowych i gimnazjów.

   Gospodarzem konkursu dla uczniów szkół podstawowych jest od kilku lat Szkoła Podstawowa Nr 3 w Przeworsku, do której na eliminacje powiatowe zgłosiło się 61 piąto- i szóstoklasistów.

Czytaj całość...
Uroczyste otwarcie oraz poświęcenie kompleksu boisk "Orlik 2012" w Studzianie
poniedziałek, 18 czerwiec 2012

Image

 

   18 czerwca br. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka wziął udział w uroczystościach związanych z poświęceniem dzwonów oraz kompleksu boisk "Orlik 2012" w Studzianie. Mszę Świętą koncelebrowali JE Ks. Biskup Marian Rojek i Ksiądz Prałat Stanisław Szałankiewicz. Następnie dokonano uroczystego otwarcia oraz poświęcenia kompleksu boisk. Goście i gospodarze oddali inauguracyjne strzały na bramkę. Starosta Przeworski przekazał na ręce Wójta Gminy Przeworsk Edwarda Pączki piłki do gry.
   W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Studzianie.


Konferencja "Projektowanie uniwersalne. Dostępność i uczestnictwo dla wszystkich"
poniedziałek, 18 czerwiec 2012

Image

 

   Konferencja "Projektowanie uniwersalne. Dostępność i uczestnictwo dla wszystkich”, odbędzie się w czwartek 21 czerwca w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Golden Floor przy al. Jana Pawła II 27, w godz. 9.30 – 16.00.

Czytaj całość...
Konkurs na "Najlepszą Pozarządową Inicjatywę Transgraniczną"
poniedziałek, 18 czerwiec 2012

Image

 

Najlepsza inicjatywa dotycząca współpracy polsko-słowackiej w ramach III sektora.
 
   Podkarpacki  Ośrodek  Samorządu  Terytorialnego,  Filia  Małopolskiego  Instytutu Samorządu  Terytorialnego  i  Administracji  w  Krakowie  przy  współudziale  Stowarzyszenia Euroregion  Karpacki  Polska  oraz  Stowarzyszenia  Euroregion  Słowacja  -  Północ  ogłaszają konkurs na „Najlepszą Pozarządową Inicjatywę Transgraniczną”.

Czytaj całość...
60-lecia Koła Polskiego Związku Wędkarskiego "Jaz" Przeworsk
czwartek, 14 czerwiec 2012

Image

 

   10 czerwca Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka gościł na uroczystym poświęceniu i wręczeniu sztandaru z okazji 60-lecia Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Jaz” Przeworsk.


XIV Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych "Ballady i pieśni odpustowe"
środa, 13 czerwiec 2012

Image

 

   10 czerwca 2012 r. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Kiełbowicz oraz Sekretarz Powiatu Mariusz Pieniążek gościli  na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Zarzeczu w imprezie plenerowej p.n. "Festyn pod platanem XIV Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych" pieśni zwyczajowe i obrzędowe oraz umożliwienie prezentowania swojego regionu w miejscowych strojach ludowych.
   W tym roku tematyką przeglądu były ballady i pieśni odpustowe. Impreza miała charakter kulturalno - rekreacyjny. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka.


Dofinansowanie dożywiania w ramach programu Pajacyk
środa, 13 czerwiec 2012

   O dofinansowanie w ramach programu Pajacyk starać się mogą szkoły podstawowe, gimnazja oraz samodzielne świetlice środowiskowe.

   Nabór wniosków do programu ogłaszamy dwa razy do roku:

10 lipca – I nabór oraz 10 grudnia – II nabór.

Czytaj całość...
Absolutorium z wykonania budżetu za 2011 r. dla Zarzadu Powiatu Przeworskiego
piątek, 08 czerwiec 2012

Image

 

   5 czerwca 2012 roku odbyła się XXI sesja Rady Powiatu Przeworskiego na, której zostało podjęte 11 uchwał Rady Powiatu. Jedną z nich była uchwała w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Przeworskiego absolutorium z wykonania budżetu za 2011 rok. Radni dokonując kontroli wybranych działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej w zakresie realizacji dochodów i wydatków, dokonaniu merytorycznej i rzetelnej oceny oraz wysłuchaniu wyjaśnień Starosty Przeworskiego i Skarbnika Powiatu oraz opinii Komisji Rewizyjnej, podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Przeworskiego absolutorium z wykonania budżetu za 2011 rok.

Czytaj całość...
Jak bezpiecznie poruszać się po polskich drogach
środa, 30 maj 2012

Szanowni Państwo!

   W celu ułatwienia poruszania się po Polsce, w trakcie trwania EURO 2012, GDDKiA wybrała szereg optymalnych tras oraz stworzyła mapkę uwzględniającą preferencje komunikacyjne kibiców z krajów - finalistów i harmonogram rozgrywek. Mapa dostępna jest na stronach internetowych www.polishguide2012.pl, a także w specjalnym serwisie dla kierowców -  www.gddkia.gov.pl.

Czytaj całość...
Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym
wtorek, 29 maj 2012
   Informujemy, że w ramach projektu systemowego "Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, zespół projektowy UW przygotował Biblioteczkę Oświaty Samorządowej. 
   Biblioteczka Oświaty Samorządowej to seria sześciu publikacji przeznaczonych dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Obejmuje główne obszary zarządzania oświatą przez gminy, powiaty i województwa:
Czytaj całość...
Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska zaprasza na szkolenia
wtorek, 29 maj 2012

Szanowni Państwo,

   W związku z organizacją przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska naboru Wniosków w ramach funduszy:

 • Fundusz Study Tour
 • Fundusz Promocji Lokalnego Eksportu

Stowarzyszenie organizuje szkolenia poprzedzające nabór.

Informacja o szkoleniach <<pobierz>>

Program szkolenia w Rzeszowie <<pobierz>>

Magdalena Kłapa

Specjalista ds. gospodarki

Karpackie Centrum Współpracy Gospodarczej i Produktu Regionalnego

Biuro Wdrażania Funduszy Grantowych 

ul. Rynek 16, 35-064 Rzeszów

tel. 17 85 25 205,  tel./fax. 17 86 22 073
XX jubileuszowa edycja "Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego"
wtorek, 29 maj 2012

Zgłoś się do udziału w XX jubileuszowej edycji
Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego!

   Szkoła Liderów to największy i najstarszy program rozwoju kompetencji przywódczych w Polsce. Do bezpłatnego udziału w tym prestiżowym programie edukacyjnym zaproszone są osoby

 • aktywne w polityce lub planujące włączyć się w życie polityczne (partie polityczne i ich  „młodzieżówki”, władze samorządowe)
 • lokalni przedsiębiorcy zaangażowani w działalność na rzecz swoich miejscowości
 • także inicjatorzy i inicjatorki przedsięwzięć społecznych
Czytaj całość...
Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Urzejowicach
poniedziałek, 28 maj 2012

Image

 

   27 maja Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka gościł na gminnych uroczystościach z okazji Dnia Strażaka połączonych z obchodami 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Urzejowicach.
   Obchody rozpoczęły się zbiórką na boisku sportowym, skąd poczty sztandarowe jednostek OSP ze strażakami i zaproszonymi gośćmi w asyście orkiestry przemaszerowały do Kościoła Parafialnego w Urzejowicach. Podczas uroczystej Mszy św. w intencji strażaków i ich rodzin, którą koncelebrowali ks. Prałat dr Stanisław Szałankiewicz i ks. Proboszcz Antoni Łyko, poświęcony został nowy sztandar jednostki jubilatki.

Czytaj całość...
Spotkanie z okazji Dnia Matki
piątek, 25 maj 2012

Image

 

    24 maja Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka gościł na spotkaniu z okazji Dnia Matki zorganizowanym przez Powiatową Radę KGW w Przeworsku, Powiatową Radę KGW w Jarosławiu i Burmistrza Pruchnika.
   Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Dalsza część miała miejsce w Gimnazjum w Pruchniku. Przybyłych przywitała Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW w Przeworsku Zofia Kalamarz i Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW w Jarosławiu Teresa Jasiewicz.

Czytaj całość...
Zaproszenie na XXI sesję Rady Powiatu Przeworskiego IV kadencji
wtorek, 22 maj 2012

   5 czerwca 2012 roku (wtorek) o godz. 14 00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku ul. Jagiellońska 10 odbędzie się XXI sesja Rady Powiatu Przeworskiego IV kadencji.

PORZĄDEK OBRAD:

Czytaj całość...
Powiatowa Parada Turków
poniedziałek, 21 maj 2012

Image


   W pięknej majowej scenerii i przy wyśmienitej aurze odbyła się w niedzielę 20 maja b.r. w Przeworsku Powiatowa Parada Turków, której organizatorami było Starostwo Powiatowe w Przeworsku i Muzeum w Przeworsku. Paradę zorganizowano w ramach projektu p.t. Turki – straże grobowe w powiecie przeworskim, dokumentacja zwyczaju realizowanego przez Muzeum w Przeworsku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj całość...
Obchody Światowego Dnia Inwalidy oraz Dnia Matki
poniedziałek, 21 maj 2012

Image

 

   17 maja br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Inwalidy oraz Dnia Matki zorganizowane przez przeworski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.  Jest on jedną z liczniejszych organizacji pozarządowych w powiecie przeworskim, liczącym ponad 400 członków.

   Otwarcia uroczystości dokonała przewodnicząca oddziału PZERiI Władysława Kula – Michno. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Jan Pieniążek, Burmistrz Miasta Przeworska Maria Dubrawska – Lichtarska, Dyrektor PCPR w Przeworsku Ewa Rybczak,  Dyrektor PUP w Przeworsku Adam Zabłocki, senator Andrzej Matusiewicz oraz poseł RP Mieczysław Golba. Uroczystość uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.


XII EDYCJA KONKURSU "NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO - SMAKI REGIONÓW"
poniedziałek, 21 maj 2012

   "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" - konkurs na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną już po raz dwunasty!
   Organizowany od 2000 roku Konkurs udowodnił, jak wspaniałą i oryginalną żywność mogą zaoferować polscy producenci konsumentom nie tylko w kraju, ale również we wszystkich krajach Unii Europejskiej i poza nią.

   To nasi laureaci mogą poszczycić się dziś unijnymi oznaczeniami, takimi jak Chroniona Nazwa pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne czy Gwarantowana Tradycyjna Specjalność a także znakiem krajowym „Jakość Tradycja”. Przeważająca większość produktów wyłonionych i nagrodzonych w konkursie wpisana jest także na Listę Produktów tradycyjnych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

   Ważne jest też i to, że do wspieranie produkcji i promocji lokalnych specjałów włączyły się miejscowe samorządy.

Czytaj całość...
Powiat Przeworski - Maj 2012
piątek, 18 maj 2012

      Image

   Starostwo Powiatowe w Przeworsku wydało pierwszy w tym roku numer Samorządowego Czasopisma Informacyjnego "POWIAT PRZEWORSKI".

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ww. publikacją.

      Bezpłatne czasopismo otrzymacie Państwo w Wydziale Oświaty, Kultury i  Ochrony Zdrowia, natomiast elektroniczna wersja jest do pobrania tutaj.

 

 

 

 

 

 


Jubileusz 50-lecia istnienia i działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Rączynie
środa, 16 maj 2012

Image


   12 maja Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Przeworskiego Krystyną Sową wzięłli udział w Jubileuszu 50-lecia istnienia i działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Rączynie. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości, którzy przybyli świętować Jubileusz. Panie przyjmowały kwiaty, gratulacje i życzenia, podziękowania za dotychczasową działalność oraz życzenia dalszej owocnej pracy.


Kolejna edycja konkursu pt. "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy"
środa, 16 maj 2012

   Urząd Skarbowy w Przeworsku informuje, że Business Centre Club i Ministerstwo Finansów rozpoczęły w kwietniu 2012 r. kolejną edycję konkursu „URZĄD SKARBOWY PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCY".

   Konkurs potrwa do 25 maja 2012 r. a oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca lipca 2012 r.

Czytaj całość...
Uroczyste wręczenie "Certyfikatu Akredytacyjnego" dla SP ZOZ w Przeworsku
piątek, 11 maj 2012
Image

Aktu wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego na ręce Dyrektora SP ZOZ w Przeworsku Józefa Więcława, Z-cy Dyrektora Janusza Szynala i Starosty Przeworskiego Zbigniewa Kiszki przy udziale Z-cy Dyrektora POWNFZ w Rzeszowie Krzysztofa Wróbla dokonał Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie Jerzy Hennig.

 

   11 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się uroczyste wręczenie "Certyfikatu Akredytacyjnego" dla SP ZOZ w Przeworsku.

    Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka serdecznie powitał gości przybyłych na uroczystość. Pogratulował zdobycia certyfikatu, który zwiększy bezpieczeństwo opieki nad pacjentami, a także może zagwarantować szpitalowi stabilną pozycję na rynku zdrowia. Szpital w Przeworsku jest jednym z 11 Szpitali Powiatowych w województwie podkarpackim oraz 111 na ponad 700 szpitali w Polsce, posiadających ten certyfikat. Dyrektor SP ZOZ w Przeworsku w swoim wystąpieniu przedstawił krótki rys historyczny i obecną sytuację szpitala. W dalszej części Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa lek. med. Janusz Szynal przedstawił "drogę do jakości" przeworskiego szpitala.
Czytaj całość...
Wręczenie nagród laureatom konkursu powiatowego p.n. "Miejsce Powiatu Przeworskiego...
piątek, 11 maj 2012

Image


   10 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu powiatowego p.n. „Miejsce Powiatu Przeworskiego w kraju i Europie na przestrzeni dziejów”. Na tę uroczystość uczniowie przybyli wraz ze swoimi nauczycielami.

   Wręczenia nagród dokonali: Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Sekretarz Powiatu Przeworskiego Mariusz Pieniążek i pracownik Muzeum w Przeworsku - Zespołu Pałacowo - Parkowego pani Halina Superson.

   Na konkurs wpłynęło 103 prace 97 autorów.

   Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwycięzcom i zapraszamy wszystkich uczniów z terenu Powiatu Przeworskiego do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

   Zdjęcia z wręczenia nagród można obejrzeć w galerii.


Ruszyła V edycja konkursu grantowego "Na dobry początek" Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego
środa, 09 maj 2012

   Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego ogłasza piątą edycję konkursu grantowego: „Na dobry początek!” o dofinansowanie projektów edukacyjnych dla dzieci w wieku 2 - 5 lat mieszkających na terenach wiejskich i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

   Listy intencyjne można składać do 29 maja 2012 r. Decyduje data stempla pocztowego.

   O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty niedziałające dla osiągnięcia zysku: stowarzyszenia, fundacje, świetlice wiejskie, biblioteki, domy kultury, przedszkola i pozostałe instytucje działające dla dobra publicznego, mające osobowość prawną i zarejestrowane w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. W konkursie udział brać mogą również grupy nieformalne, pod warunkiem nawiązania współpracy z podmiotem posiadającym osobowość prawną i działającym na terenie do 20 tys. mieszkańców oraz filie, oddziały podmiotów, mieszczące się w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

W konkursie dofinansowane będą projekty w dwóch ścieżkach:

Czytaj całość...
Wyniki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę" 2012
poniedziałek, 07 maj 2012

   Starostwo Powiatowe w Przeworsku było jednym z organizatorów XIX Wojewódzkiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.

   Ponizej zamieszczamy protokoły z posiedzenia komisji konkursowej.

Protokół prace indywidualne - <<pobierz>>

Protokół prace multimedialne - <<pobierz>>

Protokół prace zbiorowe - <<pobierz>>

   Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://mlodziez.pttk.pl.


Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja
piątek, 04 maj 2012

 Image

Obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przeworsku rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych i zaproszonych gości przed budynkiem Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Przeworska. Uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do Klasztoru oo. Bernardynów, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny. Dalsza część obchodów miała miejsce przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie złożono wiązanki kwiatów, a Orkiestra Dęta działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odegrała znane patriotyczne pieśni.

Organizatorami uroczystości byli: Rada Powiatu Przeworskiego, Starosta Przeworski, Rada Miasta Przeworska, Burmistrz Miasta Przeworska.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.


Pożyteczne wakacje 2012
poniedziałek, 23 kwiecień 2012

   Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza kolejną edycję konkursu „Pożyteczne wakacje 2012” pod hasłem „Nasza wieś najpiękniejsza”.

   Konkurs  skierowany jest do organizacji, które przygotują projekty zajęć w czasie letnich wakacji dla dzieci i młodzieży ze wsi i miasteczek do 6.000 mieszkańców.

   Najciekawsze i najlepiej przygotowane projekty zostaną nagrodzone dotacjami na ich realizację w wysokości do 3.000,00 zł.

Pula nagród wynosi 300 000 zł.

Czytaj całość...
Protokół z rozstrzygnięcia konkursu powiatowego p.n. "Miejsce Powiatu..." 17.04.2012
czwartek, 19 kwiecień 2012

Protokół z rozstrzygnięcia konkursu powiatowego

p.n. „ Miejsce Powiatu Przeworskiego

w kraju i Europie na przestrzeni dziejów”

17.04.2012 r.

 

   Na konkurs wpłynęło 103 prace 97 autorów.

   Komisja konkursowa w składzie:

1/Agnieszka Łuksik – nauczyciel ZSZ w Przeworsku

2/ Małgorzata Franus – nauczyciel ZSZ w Przeworsku

3/ Zenon Słysz – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku

4/ Renata Szlachta – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Przeworsku

5/ Elżbieta Olszyńska – nauczyciel ZSOiZ w Przeworsku

6/ Alicja Domka – nauczyciel ZSOiZ w Przeworsku

7/ Maria Pieczek - Olearka – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Przeworsku

8/Halina Superson – pracownik Muzeum w Przeworsku – Zespół Pałacowo – Parkowy

9/ Małgorzata Wołoszyn – pracownik Muzeum w Przeworsku – Zespół Pałacowo - Parkowy

nagrodziła następujących uczniów:

Czytaj całość...
IV Edycja konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"
poniedziałek, 16 kwiecień 2012

   Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła IV edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO. Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

   W ramach konkursu Kapituła oceni prace w dwóch kategoriach:

Czytaj całość...
Marsz STOP LAICYZACJI - Rzeszów 14.04.2012 r.
piątek, 06 kwiecień 2012
   Do ruchu przeciwko laicyzacji przystępują kolejne środowiska, którym zależy na normalnym rozwoju Polski oraz Podkarpacia. Oprócz tysięcy członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, Diecezji Rzeszowskiej, Diecezji Sandomierskiej i Diecezji Tarnowskiej, przystąpiły do nas środowiska młodzieży szkół średnich i akademickich zrzeszone w duszpasterstwach oraz Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Zaangażowały się w ten ruch także ogólnopolskie stowarzyszenia, którym drogie są chrześcijańskie i patriotyczne wartości.
Czytaj całość...
Promesy z MSW na usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz osłonę przeciwosuwiskową
poniedziałek, 02 kwiecień 2012

Image


   Na ostatniej sesji Rady Powiatu Przeworskiego do budżetu powiatu została przyjęta kwota 6520000 zł na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz osłony przeciwosuwiskowej.

   W ramach podziału środków na osłonę przeciwosuwiskową Powiat Przeworski otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych promesę w wysokości  5 500.000 zł na dofinansowanie w 2012 r. zadania pn. Zabezpieczenie osuwiska oraz odbudowa korpusu drogowego w ciągu drogi powiatowej Nr P1 623 R Siedleczka-Pantalowice w km 2+650-2+750, KR0 18-14-055-1.

   Wykonanie zadań polegać będzie na realizacji następujących prac:

Czytaj całość...
Rozpoczyna się dziesiąta edycja akcji Masz Głos, Masz Wybór.
poniedziałek, 26 marzec 2012

   W akcji uczestniczą organizacje pozarządowe, grupy mieszkańców, szkoły, biblioteki, domy kultury oraz lokalne media, które we współpracy z władzami gminy lub miasta wykonają zadania związane z problemami ważnymi dla każdej społeczności lokalnej:

 • zagospodarowanie przestrzeni publicznej
 • wykorzystanie funduszy lokalnych
 • przepływ informacji władze – mieszkańcy
    Do 12 kwietnia na stronie www.maszglos.pl można się zarejestrować do udziału w akcji. Uczestnicy otrzymają wsparcie (szkolenia, porady ekspertów, dofinansowanie drobnych wydatków związanych z realizacją zadania). Najskuteczniejsi zostaną wyróżnieni Nagrodą Super Samorząd 2012.
Czytaj całość...
Konferencja pt. "Teraz Kobiety"
piątek, 23 marzec 2012

Image

 

   22 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbyła się konferencja pt. „Teraz Kobiety”. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego dr Mirosław Karapyta oraz Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik.
   Konferencja, którą poprowadziły Aneta Dąbrowa oraz Joanna Szular, składała się z dwóch sesji. Podczas pierwszej sesji prelekcję „Kobieta w liczbach” wygłosiła Bernadeta Dżugan. Kolejna prelekcja - Tomasza Burego dotyczyła przedsiębiorczości kobiet w małych miejscowościach. O sytuacji kobiet na rynku pracy opowiedziały Nina Walkiewicz i Agnieszka Jachym, a o sposobach radzenia sobie ze stresem Katarzyna Bocheńska-Wojtas.

Czytaj całość...
Trasy nordic walking w powiecie przeworskim
czwartek, 22 marzec 2012

Image

 

   Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Mleczki” oraz Stowarzyszenie „Kraina Sanu” - Lokalna Grupa Działania zrealizowały projekt współpracy o nazwie NORDIC WALKING PARK PODKARPACIE CENTRUM. W 2011 roku wytyczono i oznakowano 403 km szlaków w ciągu 10 miesięcy. Zakończenie realizacji tego przedsięwzięcia ukoronowane zostało imprezami inaugurującymi. Na terenie naszego powiatu miało to miejsce w Gaci w dniu 25 września ubiegłego roku. Uroczyste otwarcie tras na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Dorzecze Mleczki” zaszczycił swoją obecnością Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka.

   Powstanie tras to wydarzenie szczególnie istotne, bo inicjuje w sposób znaczący rozwój turystyki aktywnej i kulturowej w oparciu o lokalne zasoby przyrodniczo - kulturowe. Winno przyczynić się również do rozwoju infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i sportowej. Jako koordynator projektu współpracy wiążę z tym duże nadzieje na przyszłość. Zakładam, że zrealizowany projekt będzie stymulował powstawanie nowych miejsc pracy. Tworzy się tamże możliwość organizacji zajęć dla osób niepełnosprawnych borykających się z różnymi ograniczeniami.

Czytaj całość...
Otwarcie Dworca Kolejowego w Przeworsku
czwartek, 15 marzec 2012

Image

 

   15 marca Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka i Wicestarosta dr Leszek Kisiel wraz z Członkami Zarządu Powiatu Przeworskiego i Radnymi Rady Powiatu wzięli udział w oficjalnym otwarciu Dworca Kolejowego w Przeworsku – po rewitalizacji. W uroczystości, na zaproszenie Polskich Kolei Państwowych, uczestniczył Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, przedstawiciele PKP S.A., projektanci i wykonawcy oraz przedstawiciele Miejskiego Samorządu: Przewodniczący Rady Miasta Przeworska, Burmistrz i z-ca Burmistrza Miasta Przeworska.

   Zdjęcia z otwarcia można obejrzeć w galerii.

   Oficjalna informacja prasowa PKP S.A. w Warszawie <<pobierz>>


Zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Stąd pochodzę, o tym mówię..."
czwartek, 15 marzec 2012

ImageIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego

p.t. „Stąd pochodzę, o tym mówię...”

  pod patronatem

Marszałka Województwa Podkarpackiego

Starosty Powiatu Przeworskiego

Burmistrza Miasta Przeworska

1.       Organizatorem konkursu jest Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

2.       Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do pasjonatów fotografii z całej Polski.

TEMAT:

    Tematem są różnorodne obrazy promujące najwyższe wartości przyrodnicze i kulturowe różnych regionów naszego kraju, będące szeroko rozumianą „małą ojczyzną” uczestników konkursu. W szczególności oczekujemy na ciekawe fotografie ilustrujące zjawiska historyczne, kulturowe, dziedzictwo obszarów stanowiących pogranicze kultur oraz społeczności (grup etnicznych, mniejszości, dialog międzykulturowy), które je tworzą i tworzyły na przestrzeni wieków. Nie odcinamy się od współczesności. Doceniamy dzisiejsze pokolenia i ich wkład w kulturę regionów. Jesteśmy z niej dumni i pokazujemy ją innym. Interpretację tematu pozostawiamy wrażliwości i pomysłowości autorów, którzy inspiracji do fotografii mogą szukać wokół siebie, w życiu codziennym. Liczy się oryginalność obrazu i nieszablonowość spojrzenia.
Czytaj całość...
Wprowadzenie ograniczeń w ruchu pojazdów na drogach powiatowych
czwartek, 15 marzec 2012
   ImageInformujemy, że w celu ochrony dróg powiatowych przed skutkami przełomów wiosennych sukcesywnie, począwszy od 14 marca br. wprowadzane będą czasowe ograniczenia nośności nawierzchni dróg powiatowych.

   Przy bardzo dużym nawodnieniu korpusów dróg, a tym samym osłabieniu nośności podłoża, ograniczenie to częściowo ochroni drogi przed zniszczeniem, tj. powstawaniem wysadzin powodujących pęknięcia nawierzchni i wykruszenia, osiadaniem, usuwaniem się pod obciążeniami.

    W załączeniu wykaz dróg z ograniczeniami: <<pobierz>>

 


Trwa kolejna edycja projektu dofinansowywania posiłków w szkołach "Dobry jak chleb"
środa, 14 marzec 2012

   O dofinansowanie posiłków przez Polską Fundację Pomocy Dzieciom „Maciuś” mogą ubiegać się tym razem szkoły podstawowe i gimnazja.

   Celem projektu jest obejmowanie dożywianiem dzieci, które ze względu na trudną sytuację materialną powinny otrzymywać bezpłatne posiłki.

   Instytucje chcące wystąpić o środki na dożywianie dzieci mogą to uczynić tylko za pomocą wniosku, który można pobrać tutaj:

http://aat.biz.pl/pliki/pfpd/pfpd_wniosek_szkoly_marzec_2012.pdf

   Formularze można uzyskać także mailowo lub w siedzibie Fundacji.

Czytaj całość...
II Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej KOLOROWY MIKROFON
piątek, 09 marzec 2012

ImageII Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

„KOLOROWY MIKROFON”


Organizatorem Festiwalu jest:

Burmistrz Miasta Przeworska

Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku

Starostwo Powiatowe w Przeworsku

Czytaj całość...
IV Powiatowe Forum Kobiet
czwartek, 08 marzec 2012

Image

 

  7 marca br. w dużej Sali Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się IV Powiatowe Forum Kobiet, zorganizowane przez Starostę Przeworskiego i Powiatową Radę KGW w Przeworsku. Stało się ono doskonałą okazją do spotkania się pań należących do kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu przeworskiego, które zechciały wspólnie spędzić ten dzień. Forum poprowadziła Pani Zofia Kalamarz - Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW w Przeworsku. Swoją obecnością zaszczycił m.in. Pan Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Czytaj całość...
Informacja Urzędu Skarbowego w Przeworsku
środa, 07 marzec 2012

Image

 

   Urzędy skarbowe już 20 raz przeprowadzają akcję przyjmowania i rozliczania zeznań rocznych składanych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego obowiązek rozliczenia dochodów za rok poprzedni należy wykonać w terminie do 30 kwietnia. Corocznie w Urzędzie Skarbowym w Przeworsku rozliczenia podatkowe (PIT) składa ok. 24.000 podatników, przy czym w okresach szczytu tj. przełom miesięcy luty – marzec oraz ostatni tydzień kwietnia dzienna liczba składanych zeznań podatkowych oscyluje w granicach 600 – 800 szt.

Czytaj całość...
Kwalifikacja wojskowa w powiecie przeworskim
wtorek, 06 marzec 2012

Image

 

  Stosownie do postanowień Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 października 2011 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2012 r. (Dz.U. Nr 245, poz. 1463), kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu przeworskiego trwa od 6 lutego 2012 r.

   Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Czytaj całość...
System monitoringu powodziowego dla powiatu przeworskiego już działa!
wtorek, 06 marzec 2012

Image

 

   W listopadzie ubiegłego roku został zrealizowany projekt budowy systemu monitoringu i ostrzegania powodziowego na rzekach stwarzających zagrożenie powodziowe w powiecie przeworskim. Powódź jest pierwsza na liście zagrożeń, zarówno pod względem częstotliwości występowania, obszaru, jak i ponoszonych strat. Mając na uwadze to, że monitoring rzek w Powiecie Przeworskim do tej pory odbywał się poprzez prowizoryczne wskaźniki pomiaru poziomu wody, a jedynie w miejscowości Gorliczyna spełniał odpowiednie standardy, budowa systemu pozwalającego powiatowym służbom zarządzania kryzysowego na szybki niemal natychmiastowy dostęp do wiarygodnych informacji pozwalających ocenić rzeczywisty oraz prognozowany stopień skali zagrożenia stał się priorytetem.

Czytaj całość...
"Spotkanie ze studentami"
wtorek, 06 marzec 2012

Image

 

   3 marca 2012 r. w  Starostwie Powiatowym w Przeworsku  na prośbę skierowaną do Starosty Przeworskiego przez Prodziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych ds. kierunku:  Bezpieczeństwo Wewnętrzne  WSIiZ  -  gen. byrg. rez. dr inż.  Tomasza Bąk  odbyło się ćwiczenie dla studentów I roku WSIiZ mające na celu zapoznanie słuchaczy z zadaniami realizowanymi przez Powiat, ze szczególnym uwzględnieniem zadań w zakresie zarządzania kryzysowego.

Czytaj całość...
DZIAŁAJ LOKALNIE VII - OGŁASZAMY KOLEJNY KONKURS GRANTOWY
wtorek, 06 marzec 2012

   ImageDo 30 marca 2012 r. Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku przyjmuje wnioski o dotacje w ramach VII edycji programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prowadzonego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

   W tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Program prowadzony jest z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

Czytaj całość...
Konkurs na realizację zadania "Edukacja globalna 2012"
piątek, 24 luty 2012

Minister Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej oraz Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.)

ogłasza konkurs na realizację zadania:

 

„Edukacja globalna 2012”

        Celem zadania jest: wyłonienie najlepszych projektów na realizację zadań w dziedzinie edukacji globalnej skierowanych do społeczeństwa polskiego.

Celem zadania jest w szczególności: wyłonienie najlepszych projektów zgłoszonych w konkursie przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, publiczne i niepubliczne szkoły wyższe, instytuty badawcze oraz PAN i jej jednostki organizacyjne.

Czytaj całość...
Program aktywizacji społecznej w Powiecie Przeworskim
czwartek, 23 luty 2012

 

Powiatowe  Centrum  Pomocy  Rodzinie  w  Przeworsku

informuje,    został  wydłużony  termin  rekrutacji  do  projektu

pn. „Program aktywizacji społecznej w Powiecie Przeworskim”

który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1. Poddziałanie 7.1.2. Rozwój i upowszechnianie

aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

 

Gotowość uczestnictwa w projekcie na 2012 rok można zgłaszać w terminie

do dnia 09.03.2012r.

w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Przeworsku, ul. Krakowska 11.

Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 16 649 09 10.


Czytaj całość...
Jubileusz 5-lecia Zespołu "Śpiewające Zośki"
poniedziałek, 20 luty 2012

Image

 

   19 lutego Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka wziął udział w Jubileuszu 5-lecia istnienia i działalności artystycznej Zespołu "Śpiewające Zośki" z Gniewczyny Łańcuckiej.
   Otwarcia imprezy dokonał Dyrektor Trynieckiego Centrum Kultury Henryk Chruściel. Następnie założycielka Zespołu Zofia Sokół przedstawiła okoliczności jego powstania. Na jej ręce przekazano pamiątkowe dyplomy, listy gratulacyjne i statuetki. 
   W części artystycznej z koncertem jubileuszowym wystąpiły "Śpiewające Zośki", a następnie  "Jagiellanie" z Jagiełły, "Dolanie" z Gniewczyny Łańcuckiej oraz Kapela Ludowa z Gniewczyny. Po części artystycznej jubilaci poczęstowali wszystkich uczestników okolicznościowym tortem, a następnie wspólnie biesiadowali.


Konkurs na wsparcie rodziny i dziecka "Świetlica - Dzieci - Praca"
wtorek, 14 luty 2012

OGŁOSZENIE
o II edycji konkursu ofert podmiotów uprawnionych na dofinansowanie zadań

w Programie „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie,

w latach 2011 -2015


        Na podstawie art.23 ust.1 pkt. 7a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej tj. (Dz. U. z 2009 r., Nr 175, poz. 1362 ze zm.) Minister Pracy  i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na dofinansowanie w roku 2012 zadań w tym Programie oraz zaprasza podmioty uprawnione do składania ofert.

Na ten cel w roku bieżącym zabezpieczone zostały środki finansowe w wysokości 800 000 złotych, przy jednostkowych dotacjach w wysokości 40 000 złotych każda.
Czytaj całość...
Uroczyste otwarcie i poświęcenie ulic wykonanych w ramach WNPPDL 2008 - 2011
piątek, 10 luty 2012

Image


   9 lutego br. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie ulic wykonanych w ramach WNPPDL 2008 - 2011; zadanie pn. „Poprawa dostępności komunikacyjnej dróg powiatowych do drogi wojewódzkiej Nr 835 poprzez remont następujących ulic powiatowych: Nr P 1 588 R ul. Lubomirskich, Nr P 1 589 R ul. Dynowska, Nr P 1 589 R ul. Dworcowa, Nr P 1 590 R ul. Krasickiego, Nr P 1 591 R ul. Cukrowniana, Nr P 2 500 R ul. Głęboka, Nr P 1 586 R ul. Konopnickiej, Nr P 1 597 R ul. Piłsudskiego, Nr P 1 598 R ul. Tkacka, Nr P 1 599 R ul. Kasprowicza, Nr P 1 600 R ul. Wiejska, Nr P 1 600 R ul. Żurawia, Nr P 1 601 R ul. Czarnieckiego.”

    Zdjęcia z otwarcia można obejrzeć w galerii.
Konkurs "Otwarta Szkoła"
czwartek, 09 luty 2012

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji
zapraszają do udziału w konkursie „Otwarta Szkoła”

   Celem konkursu jest promowanie modelu szkoły, która w swoich działaniach wychowawczych i edukacyjnych dąży do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy oraz wspiera ich aktywność obywatelską oraz umiejętność pracy zespołowej. Konkurs służyć ma również wspieraniu współpracy między szkołami a ich partnerami.

   W konkursie mogą brać udział zespoły składające się z przedszkola/szkoły oraz organizacji pozarządowej, które w terminie od 1 września 2010 roku do dnia 31 stycznia 2012 r. realizowały wspólny projekt.

      Termin zgłoszeń upływa 30 marca 2012 roku.

Czytaj całość...
Spotkanie kolędowo - karnawałowe w DPS w Przeworsku
czwartek, 02 luty 2012

Image

 

   Dnia 31 stycznia br. w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku odbyło się spotkanie kolędowo-karnawałowe.

   W spotkaniu uczestniczyli min. Starosta Powiatu Przeworskiego P. Zbigniew Kiszka, Członek Zarządu Rady Powiatu P. Jan Pieniążek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przeworsku P. Ewa Rybczak oraz grupa Członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Przeworsku.

   Wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie pt. „Pasterka” w wykonaniu Mieszkańców i Pracowników Domu Pomocy Społecznej. Po wspólnym kolędowaniu odbyła się zabawa karnawałowa.


Otwarcie "Białego Orlika" w Tryńczy
środa, 01 luty 2012

Image

 

   25 stycznia Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, na zaproszenie Wójta Gminy Tryńcza Ryszarda Jędrucha, wziął udział w uroczystym otwarciu "Białego Orlika" - sztucznego lodowiska usytuowanego przy Zespole Szkół w Tryńczy. Po przecięciu wstęgi pokaz swych umiejętności łyżwiarskich dali uczniowie ZS w Tryńczy.

   Z regulaminem i godzinami otwarcia lodowiska można zapoznać się <<tutaj>>.

 

Image


Spotkanie noworoczne z prezesami Ludowych Klubów Sportowych
wtorek, 31 styczeń 2012
Image

   W dniu 28.01.2012 r. Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Przeworsku zorganizowało w sali narad Starostwa Powiatowego spotkanie noworoczne z prezesami Ludowych Klubów Sportowych działających na terenie powiatu połączone z podsumowaniem organizacji imprez sportowo - rekreacyjnych w 2011 r.  Swoją obecnością zaszczycili: Sekretarz Starostwa Powiatowego Mariusz Pieniążek, Przewodniczący Kolegium Sędziów Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jarosławiu Andrzej Oleszek, Przewodniczący Miłośników Piłki Siatkowej ”Sokół” w Przeworsku Mieczysław Dzieduszyński, Prezes Gminnej Spółdzielni ,,SCh” w Gaci Ryszard Wajchajmer, wójt gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz oraz z-ca wójta gminy Przeworsk Wawrzyniec Wojtas.
Czytaj całość...
Uroczyste spotkanie opłatkowe i Dzień Babci i Dziadka u Emerytów
czwartek, 26 styczeń 2012
Image

   25 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe połączone z Dniem Babci i Dziadka, którego organizatorem był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Przeworsku. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.: Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew Kiszka, Członek Zarządu Rady Powiatu Jan Pieniążek i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przeworsku Adam Zabłocki.

Czytaj całość...
"Hej kolęda, kolęda..." - Gminny Wieczór Kolęd w Urzejowicach
wtorek, 24 styczeń 2012
Image

   W sobotę 21 stycznia br. w Wiejskim Domu Kultury w Urzejowicach odbył się X Gminny Wieczór Kolęd. Organizatorem spotkania był Wójt Gminy Przeworsk Edward Pączka oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Urzejowic. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie Koła Gospodyń z terenu Gminy Przeworsk, gospodarz spotkania - Wójt Gminy, oraz licznie zaproszeni goście m.in. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka.
Czytaj całość...
Zapraszamy do udziału w konkursie MIEJSCE POWIATU PRZEWORSKIEGO..."
poniedziałek, 23 styczeń 2012
„MIEJSCE POWIATU PRZEWORSKIEGO W KRAJU I EUROPIE
NA PRZESTRZENI DZIEJÓW”

ImageOrganizator:
Starostwo Powiatowe w Przeworsku, ul. Jagiellońska 10, 37-200 Przeworsk,
tel. (016) 648-70-09 wew. 118 
Wydział Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia

Cele konkursu:
1.    Rozbudzanie zainteresowań historią regionalną.
2.    Przybliżanie uczniom problematyki udziału mieszkańców naszego Powiatu w wydarzeniach ogólnokrajowych i europejskich na przestrzeni dziejów.
3.    Rozbudzanie poczucia dumy z osiągnięć mieszkańców miast i gmin Powiatu Przeworskiego.
4.    Integrowanie różnych edukacji wokół problemu.

Uczestnicy konkursu – uczniowie szkół:
a)    podstawowych,
b)    gimnazjalnych,
c)    ponadgimnazjalnych.

Regulamin konkursu jest do pobrania <<tutaj>>.Po co te "niby" konsultacje?
piątek, 20 styczeń 2012
Image

   18.01.2012 w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło  się  dwugodzinne spotkanie samorządowców reprezentujących powiaty i miasta z czterech województw  (podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego), w których mają być zniesione sądy rejonowe.
   Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowali:

- Jarosław Gowin - Minister Sprawiedliwości,

- Grzegorz Wałejko – Podsekretarz Stanu,

- Karol Dałek – Dyrektor Departamentu Organizacyjnego,

- Krzysztof Petryna  – Zastępca Dyrektora Biura Analiz.

Czytaj całość...
Uroczyste spotkane opłatkowe 19.01.2012 r.
piątek, 20 styczeń 2012

Image

 

  19 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe. Gospodarzami byli: Przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Kiełbowicz oraz Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew Kiszka, następnie złożyli wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia noworoczne, dziękując jednocześnie za tak liczne przybycie.

Czytaj całość...
Uroczyste spotkanie opłatkowo - noworoczne
czwartek, 19 styczeń 2012

Image


   18 stycznia br. odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowo – noworoczne, którego organizatorem był Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko – Gminne w Przeworsku.
   Otwarcia uroczystości dokonał Prezes Zarządu Koła Pan Julian Kamycki, który następnie złożył zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Spotkanie swoją obecnością uświetnili:  Wicestarosta dr Leszek Kisiel i Członek Zarządu Powiatu Jan Pieniążek. Świąteczny nastrój spotkania opłatkowego podkreśliły jasełka, zaprezentowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku.


"Ogólnopolski Konkurs Grantowy" w ramach Programu "Równać Szanse 2012"
poniedziałek, 16 styczeń 2012
   Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza "Ogólnopolski Konkurs Grantowy" w ramach Programu "Równać Szanse 2012" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
   Celem konkursu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców) poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych.

Czytaj całość...
Roczna ocena pracy KPP w Przeworsku
poniedziałek, 16 styczeń 2012

Image


   13 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Przeworsku odbyła się odprawa służbowa policjantów, podczas której omówiono stan porządku publicznego na terenie powiatu przeworskiego oraz wyniki osiągnięte w 2011 roku.
   W spotkaniu uczestniczył Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie - inspektor Andrzej Sabik oraz zaproszeni goście: Zbigniew Kiszka - Starosta Powiatu Przeworskiego, Mariusz Tworek - Prokurator Prokuratury Rejonowej w Przeworsku, Mariusz Fołta – Prezes Sądu Rejonowego w Przeworsku, st. kpt. Krzysztof Kordjak - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, Adam Woś - Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa, Dariusz Łapa - Zastępca Burmistrza Miasta Przeworska oraz Zbigniew Dryś przedstawiciel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów przy KPP Przeworsk.
Czytaj całość...
IV edycja konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"
piątek, 13 styczeń 2012

ImageSzanowni Państwo,
   Jest nam miło poinformować, że 5 stycznia 2012 roku Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ogłosiła IV edycję konkursu na prace dotyczące polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich pod nazwą „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Konkurs został objęty patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

   Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi. Kapituła Konkursowa wyłoni wyróżniające się opracowania, które zostaną wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar (www.scholar.com.pl), będącym partnerem w projekcie. Dodatkowo zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych brutto.

Czytaj całość...
Uroczyste Spotkanie Opłatkowe Przewodniczących KGW
piątek, 13 styczeń 2012

Image

        12 stycznia br. odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe Przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przeworskiego. Otwarcia uroczystości dokonała Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Zofia Kalamarz, która następnie złożyła zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Spotkanie swoją obecnością uświetnili: Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Wicestarosta dr Leszek Kisiel i Sekretarz Mariusz Pieniążek. Poczęstunek dla wszystkich przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu.

        Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii.


Oświadczenie RPP z dnia 29.12.2011 r. w sprawie zamiaru zniesienia Sądu Rejonowego w Przeworsku
środa, 11 styczeń 2012
         Rada Powiatu Przeworskiego wnosi zdecydowany sprzeciw w sprawie projektu zniesienia przez  Ministra Sprawiedliwości Sądu Rejonowego w Przeworsku.
         Za koniecznością utrzymania Sądu Rejonowego w Przeworsku w dotychczasowej strukturze przemawia wiele argumentów. Do najistotniejszych należy zagwarantowany konstytucyjnie dostęp obywatela do sądu, który obsługuje 80 tys. mieszkańców Powiatu Przeworskiego.
Czytaj całość...
Zaproszenie na XVII sesję Rady Powiatu Przeworskiego IV kadencji
wtorek, 10 styczeń 2012
      19 stycznia 2012 roku (czwartek) o godz. 13:30 w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku ul. Jagiellońska 10 odbędzie się XVII sesja Rady Powiatu Przeworskiego IV kadencji.

PORZĄDEK OBRAD:
   1.  Otwarcie sesji.
   2.  Stwierdzenie prawomocności obrad.
   3.  Przedstawienie porządku obrad.
   4.  Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
   5.  Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Przeworskiego.
   6.  Podjecie uchwały w sprawie uchwalenia  Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Przeworskiego.
   7.  Podjęcie uchwały budżetowej na rok 2012.
   8.  Interpelacje i zapytania radnych.
   9.  Wnioski i oświadczenia.
 10.  Zakończenie sesji.
 11.  Spotkanie opłatkowe.


Uroczysta inauguracja projektu SP ZOZ w Przeworsku
poniedziałek, 09 styczeń 2012
Image

     5 stycznia br. odbyła się uroczysta inauguracja projektu pn.  "Nadbudowa i przebudowa Bloku Operacyjnego oraz OAiIT SP ZOZ w Przeworsku".
     W inauguracji udział wzięli m.in. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Wicestarosta dr Leszek Kisiel, Sekretarz Powiatu Mariusz Pieniążek, Członkowie Zarządu Powiatu Przeworskiego Krystyna Sowa, Jan Pieniążek i Janusz Uberman, Radni Rady Powiatu Przeworskiego na czele z Przewodniczącym Tadeuszem Kiełbowiczem.
Czytaj całość...
Uniwersytet Łódzki zaprasza do udziału w projekcie
czwartek, 05 styczeń 2012

          Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie wszystkich tych, którzy czują się regionalistami. W szczególności członków stowarzyszeń naukowych, kulturalnych, artystycznych, miłośniczych, krajoznawczych, Lokalnych Grup Działania, samorządowców, animatorów kultury, nauczycieli i muzealników o regionalistycznym nastawieniu. W projekcie chodzi o to, aby regionaliści napisali sami o sobie, o własnej definicji regionalisty i wizji regionalizmu.

Czytaj całość...
Przyznanie pomocy na odtworzenie lasów zniszczonych przez klęski żywiołowe
czwartek, 29 grudzień 2011

        Nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych" zostanie przeprowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 23 stycznia 2012 r. do 17 lutego 2012 r.      

      
Czytaj całość...
"Program Kultura"
czwartek, 29 grudzień 2011

         Program Kultura jest przeznaczony na wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych realizujących zadania w zakresie kultury. Do tej pory zrealizowanych zostało około 130 projektów w ponad 30 państwach. Budżet Programu to 400 mln euro, a beneficjent jednorazowo może ubiegać się o dotację     w wysokości od 2 tys. do 500 tys. euro.

         2012 rok będzie ostatnim rokiem realizacji Programu Kultura, który funkcjonuje  w Unii Europejskiej od 10 lat. Na ostatni rok realizacji Programu Komisja Europejska przeznaczyła kwotę 50 mln euro na organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia literackie, organizację festiwali, działalność operacyjną oraz badania europejskiej polityki kulturalnej.

 Wszystkie niezbędne informacje są do pobrania na stronach internetowych: http://www.program-kultura.eu/index.php http://www.funduszeonline.pl/news_page.dhtml?id=61383 

 Więcej informacji na temat Programu można uzyskać pod nr telefonu: 22 578 22 30

Zapytania można wysyłać również na adresy e-mailowe:

Joanna Bębenkowska -

Anna Hieropolitańska -

Zagrożenie dla zdrowia, jakie niesie za sobą spalanie odpadów w piecach i kotłach domowych
wtorek, 27 grudzień 2011
        ImageMarszałek Województwa Podkarpackiego w celu realizacji zadania pod nazwą „Uświadamianie mieszkańcom zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie za sobą spalanie odpadów w piecach, kotłach domowych”, które wynika z uchwał Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zlecił opracowanie filmu edukacyjnego pod tytułem „Trucizny z domowego komina” mającego na celu uświadomienie mieszkańcom województwa podkarpackiego, że spalanie odpadów w piecach oraz kotłach domowych jest źródłem emisji substancji toksycznych do powietrza, które mają wpływ na nasze zdrowie. Film jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, w zakładce Środowisko, pod następującym adresem:
http://www.umwp.podkarpackie.pl/index.php/pl/srodowisko/1336-trucizny-z-domowego-komina


W trosce o środowisko.
piątek, 23 grudzień 2011

Na terenie powiatu powstała nowa firma REPLAS

zajmująca się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych.

Image

 

       W uroczystym otwarciu nowej linii technologicznej wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Przeworskiego Wicestarosta dr Leszek Kisiel, Przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Kiełbowicz, ks. Dziekan Zenon Ruchlewicz, a także władze Gminy Zarzecze, przedstawiciele samorządu lokalnego, Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele dostawców urządzeń, kierownictwo  oraz współpracownicy firmy REPLAS i firmy GPR.
Czytaj całość...
Współpraca z firmami prowadzącymi poszukiwanie gazu
wtorek, 20 grudzień 2011
Na podstawie porozumień z powiatem w ramach współpracy z firmami PNiG Jasło, PNiG Kraków, Trans-Wiert Jasło i PGNiG Warszawa oddział Sanok, zostanły wykonane remonty następujących dróg:
Pantalowice – Rączyna  1536mb o wartości 264 801,48 zł

Image

Sietesz – Siedleczka 500mb o wartości 45 986,63 zł
Białoboki – Mikulice 600mb o wartości 91 364,40 zł

Image

Majdan Sieniawski – Pawłowa 1336mb wartość 204 259,70 zł

Image

Na realizacje tych zadań firmy wymienione przeznaczają łączną kwotę 597 500 zł.


Prace wykonane przez PZD z własnych środków
wtorek, 20 grudzień 2011

Image

 

W bieżącym kwartale wykonano remont dwóch mostów:
Most na rzece Mleczka w ciągu ulicy Żurawiej w Przeworsku. Łączna wartość robót polegających na wymianie dyliny górnej wyniosła 16 000 zł.
Most na potoku Łopuszanka w m Łopuszka Wielka w ciągu drogi powiatowej Siedleczka – Pantalowice. Remont kapitalny mostu (wymiana wszystkich elementów drewnianych mostu) o wartości 42 000 zł.

Zdjęcia wyremontowanych mostów można obejrzeć w galerii.


Współpraca z gminami przy remontach dróg
wtorek, 20 grudzień 2011

W br. w ramach współpracy z gminami wykonano prace na następujących odcinkach:
a. Miasto i Gmina Kańczuga
- droga Urzejowice – Siennów w m. Krzeczowice, remont nawierzchni  330mb
- droga Sietesz – Chodakówka, remont nawierzchni 250mb
- ul. Sawickiego - remont nawierzchni i chodnika 134mb
Całkowita wartości robót wynosi 174 217,11 zł przy udziale gminy 89 717,11 zł.

b. Gmina Adamówka
Image
Wykonano remont nawierzchni drogi Majdan Sieniawski – Kolonia Polska o długości 611mb
Wartość robót 171 000 zł przy udziale gminy 85 500 zł.

c. Miasto i Gmina Sieniawa
Image
Wykonano remont nawierzchni ul. Czarnieckiego w Sieniawie o dł. 335m
Wartość robót 142 000 zł przy udziale gminy 71 000 zł.


Usuwanie skutków działania klęsk żywiołowych
piątek, 16 grudzień 2011

Image


Wykonano remont uszkodzonego w wyniku powodzi mostu na rzece Lubenia w miejscowości Rudka (droga Wylewa – Rudka) i uszkodzenie rowów w miejscowości Siennów. Wartość remontów:
mostu Rudka – 152 096,56zł

rowy Siennów – 54 003,52zł

Całkowita wartość obu zadań to 206 099,88zł przy dofinansowaniu z MSWiA BUSKŻ 190 000 zł.

Dokumentację fotograficzną z remontów można obejrzeć w galerii.


Informacja PUP w Przeworsku dotycząca zasiłków dla bezrobotnych
piątek, 16 grudzień 2011

UWAGA

Informujemy, że dla osób rejestrujących się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przeworsku od 1 stycznia 2012 roku, a posiadających prawo do zasiłku dla bezrobotnych, okres jego pobierania zostaje wydłużony do 12 miesięcy.

(Okres ten uległ wydłużeniu ze względu na fakt, iż na dzień 30 czerwca 2011 r. stopa bezrobocia w powiecie przeworskim przekraczała 150% stopy bezrobocia w kraju (kraj 11,9%, powiat przeworski 18%).

Szczegółowych informacji dotyczących nabycia praw do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, wynikających z przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego 2007-2013
czwartek, 15 grudzień 2011

Image

 

„Przebudowa ciągu dróg powiatowych P 1 577 R Gniewczyna Łańcucka – Gorzyce w km 0+000 ÷ 7+497, P 1 518 R Gniewczyna Łańcucka – Świętoniowa w km 0+000 ÷ 6+406, P 1 579 R Grzęska – Świętoniowa w km  0+000 ÷ 5+990”

Dobiegają końca prace związane z wykonaniem w/w zadania.

Na przełomie listopada i grudnia trwały prace na dwóch odcinkach Gniewczyna – Świętoniowa (WA79 – droga wojewódzka) i Gniewczyna – Gorzyce (odcinek do ściany lasu) gdzie wykonawca wykonał dodatkowo około 1 km chodników oraz roboty wzmacniające nawierzchnię, które sfinansują w kwocie ok. 1 mln zł na podstawie porozumienia z powiatem budowniczy autostrady A4 konsorcjum firm Polimex – Mostostal – Doprastav (odcinki te służyć będą jako dojazdy do placów budowy autostrady). Całkowita wartość robót 15 258 357,44 zł (w tym ok. 7 mln zł wynegocjowane dodatkowo).

Zdjęcia z przebiegu prac można obejrzeć w galerii.


Mikołajkowy Turniej Szachowy 2011
wtorek, 13 grudzień 2011

Image

 

11 grudnia 2011 r. Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe wspólnie z MOSiR w Przeworsku zorganizowało w Sali Starostwa Powiatowego Mikołajkowy Turniej Szachowy.

Turniej rozegrano w trzech kategoriach wiekowych: juniorki, juniorzy i seniorzy. Grano systemem szwajcarskim – 7 rund.

Wyniki poszczególnych kategorii:

Czytaj całość...
XVII Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Piłki Ręcznej
poniedziałek, 12 grudzień 2011

ImageOd 9 do 11 grudnia br. w Zarzeczu odbywał się XVII Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Piłki Ręcznej Młodzików i Juniorów młodszych. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Urząd Gminy w Zarzeczu, Zespół Szkół Rolniczych w Zarzeczu, Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Koliber” w Zarzeczu.


Czytaj całość...
Programu wyrównywania różnic między regionami II
środa, 07 grudzień 2011

W dniu 5 grudnia 2011 r. w Rzeszowie została zawarta umowa pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Rzeszowie a Powiatem Przeworskim, reprezentowanym przez Starostę Zbigniewa Kiszkę, Wicestarostę Leszka Kisiela oraz Skarbnika Annę Kowal.

Umowa dotyczy dofinansowania projektu pn. „Aktywność bez granic - zakup pojazdu do przewozu niepełnosprawnych mieszkańców miasta i gminy Sieniawa na stałe zajęcia integracyjne” w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w obszarze D, którego Beneficjentem jest Gmina Sieniawa.

             Łączna wartość projektu wynosi 500 000.00 zł, z czego wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi 250 000.00 zł.


VI Wojewódzki Konkurs na "Najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny - jakiej nie znacie"
środa, 07 grudzień 2011

Image

 

W VI edycji Wojewódzkiego Konkursu wzięło udział 27 zespołów ze Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych oraz Szkół Ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego. Po zapoznaniu się z nadesłanymi prezentacjami Jury Konkursu postanowiło zakwalifikować do Finału Wojewódzkiego 19 drużyn.

Czytaj całość...
Wyniki konkursu na projekt kartki świąteczno-noworocznej pt. "Magiczny nadchodzi czas..."
poniedziałek, 05 grudzień 2011

Image

Marcin Weselak lat 9, SP Nr 3 w Przeworsku

PROTOKÓŁ Z DNIA 1 GRUDNIA 2011 r. Z  OBRAD JURY W IV EDYCJI KONKURSU PLASTYCZNEGO NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNĄ pt. „MAGICZNY NADCHODZI CZAS…” I NA TRADYCYJNĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

PATRONAT NAD KONKURSEM SPRAWUJE STAROSTA POWIATU PRZEWORSKIEGO PAN ZBIGNIEW KISZKA

Projekty kartek świąteczno-noworocznych pt. „Magiczny nadchodzi czas…”

Na konkurs wpłynęło 375 prac: 2 prace zostały odrzucone z powodu braku opisu, pozostałe zakwalifikowały się do konkursu.

Komisja oceniająca projekty kartek świątecznych pracowała w składzie:

Przewodniczący – Włodzimierz Gązwa – nauczyciel plastyki

Członkowie: Elżbieta Olszyńska – nauczyciel plastyki

Barbara Tereszkiewicz – instruktor MOK w Przeworsku

Sekretarz  konkursu - Halina Superson
Czytaj całość...
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące akcji "Zima 2011/2012"
środa, 30 listopad 2011

W dniu 29 listopada 2011r. o godz. 10.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego /PZZK/, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Kiszka Starosta Przeworski.

Tematyka posiedzenia obejmowała stan przygotowań służb, inspekcji i straży powiatowych, jak również innych jednostek organizacyjnych do akcji „Zima 2011/2012”.

Czytaj całość...
Egzaminy dla nauczycieli kontraktowych ubiegających się o stopień awansu zawodowego
wtorek, 29 listopad 2011

Image

 

W  dniu 29 listopada bieżącego roku w Starostwie Powiatowym w Przeworsku odbyły się egzaminy dla nauczycieli kontraktowych ubiegających się o stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Nauczyciele z dwóch  szkół: 1 nauczyciel z Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku i 1 nauczyciel z Zespołu Szkół w Kańczudze, po przeprowadzonym postępowaniu egzaminacyjnym uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Image
Wręczenie nagród laureatom III edycji konkursu fotograficznego pt. "Stąd pochodzę, o tym mówię..."
czwartek, 24 listopad 2011

Image

 

W  Galerii „Magnez” w dniu 19 listopada 2011 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom III edycji konkursu fotograficznego pt. „Stąd pochodzę, o tym mówię…”, którego organizatorem jest  Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo - Parkowy. Kuratorami konkursu są: Halina Superson i Włodzimierz Gązwa a patronat nad konkursem sprawują: Marszałek Województwa Podkarpackiego dr Mirosław Karapyta i Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew Kiszka.

Konkurs adresowany  jest do dzieci i młodzieży z całej Polski w kategoriach wiekowych: do 18 lat i od 18 do 25 lat. Na konkurs nadesłano 74 fotografie. Organizator powołał jury do oceny nadesłanych prac w skład którego weszli:

Czytaj całość...
Dzień Pracownika Socjalnego 2011
środa, 23 listopad 2011

Image

 

23 listopada w Domu Pomocy Społecznej w Przeworsku prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia odbyło się posiedzenie Komisji ds. Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Rodziny i Pomocy Społecznej. Wzięli w niej udział: Dyrektor DPS w Przeworsku Siostra Mirosława Hałat, Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Jan Pieniążek, Przewodniczący Komisji Stanisław Tompalski oraz Dyrektor PCPR  w Przeworsku Ewa Rybczak.

Z okazji przypadającego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego Starosta Przeworski wraz z Dyrektor PCPR  na ręce Siostry Dyrektor, złożył serdeczne podziękowania za codzienną wymagającą ogromnego zaangażowania i wielkiej wytrwałości pracę na rzecz potrzebujących, szczególnie osób chorych i starszych. Życzyli spełnienia w pracy zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.


Maciej Doryk - reprezentant województwa podkarpackiego najlepszym krasomówcą w 2011 r.
środa, 23 listopad 2011

Image

Golub – Dobrzyń  2011

W dniach 17 - 20 listopada 2011 roku na zamku krzyżackim w Golubiu - Dobrzyniu odbył się XXXVI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych.

I miejsce zajął Maciej Doryk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. W 10 minutowym wystąpieniu półfinałowym Maciek opowiadał o teatrze śmierci Tadeusza Kantora, natomiast w popisach finałowych przez 15 minut opowiadał o historii i tradycjach polskiego łowiectwa. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze.

Czytaj całość...
Akcja "Szlachetna Paczka"
wtorek, 22 listopad 2011

ImageZachęcamy do udziału w akcji „Szlachetna Paczka”. Po wejściu na stronę www.szlachetnapaczka.pl jest zakładka „wybierz rodzinę”, warto potem szukać magazyn Przeworsk, gdyż ułatwi to dostarczenie paczki. Stowarzyszenie WIOSNA prowadzi akcje po raz 11, a na naszym terenie akcja w tym roku odbywa się po raz pierwszy.

Liczymy na pomoc, zaangażowanie, zachęcenie znajomych, pracowników …

W razie pytań służymy pomocą (kontakt do lidera rejonu – Marleny Pieniążek - na ostatnim slajdzie pokazu) lub do mnie (tel. 503 173 139).

Szlachetna paczka w firmie 2011 – pokaz jest do pobrania tutaj.

Dorota Paszkowska (wolontariusz akcji)

Zarząd Powiatu Przeworskiego również włączył się do akcji i przygotował paczkę dla potrzebującej rodziny z terenu powiatu przeworskiego.


Konferencja podsumowująca projekt p.n. "Program aktywizacji społecznej w Powiecie Przeworskim"
czwartek, 17 listopad 2011

Image

Image

16.11.2011r. w Sali Konferencyjnej Restauracji „Terapia” w Przeworsku odbyła się Konferencja podsumowująca realizację projektu systemowego  p.n. „Program aktywizacji społecznej w Powiecie Przeworskim” w roku 2011. Program ten jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przeworsku od 2008 roku i jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Czytaj całość...
Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2011 r.
poniedziałek, 14 listopad 2011

Image

 

„Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski, przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. (...) Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej"

Józef Piłsudski

 

Dzień 11 listopada 1918 r. to szczególna data dla Polaków. Wtedy to naród polski, który przez 123 lata pozbawiony był wolności i własnego państwa, odzyskał niezależność i suwerenność. W tym roku minęło 93 lata odkąd Rzeczpospolita Polska pojawiła się na mapie Europy.

Czytaj całość...
"Powiatowe ćwiczenia obronne - PRZEWORSK 2011"
poniedziałek, 14 listopad 2011

Image

 

W dniach 8 i 9 listopada br. obyły się powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Przeworsk 2011”. Tematem ćwiczeń było ,,Przygotowanie elementów Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz podległych ogniw do realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych wywołanych działaniami terrorystycznymi”. W ćwiczeniu wzięły udział wydzielone siły i środki Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, SP ZOZ oraz urzędy miast i gmin z terenu powiatu, a także WKU Jarosław. Przebieg ćwiczenia odbywał się zgodnie ze scenariuszem dokładnie zaplanowanym wcześniej przez pracowników Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Przeworsku.

Czytaj całość...
IV Spotkanie Szkół Partnerskich w Islandii
wtorek, 08 listopad 2011

 Image

 

W dniach od 25 września do 1 października  2011 roku grupa uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku uczestniczyła w  IV Spotkaniu Szkół Partnerskich w ISLANDII. Wyjazd i pobyt w tym odległym kraju  związany jest z realizacją projektu ‘Young Europeans Make a Greener Europe’, który ‘Przeworska Jagiellonka’ realizuje w ramach programu ‘Uczenie się przez całe życie’ Comenius.

Czytaj całość...
Pierwsza Inauguracja Roku Akademickiego w WSSG w Przeworsku
czwartek, 27 październik 2011

Image

 

23.10.2011 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2011/2012 w Wyższej Szkole Społeczno - Gospodarczej w Przeworsku. Jest ona najmłodszą na Podkarpaciu niepubliczną szkołą wyższą, która rozpoczęła swoją działalność w bieżącym roku. Inaugurację poprzedziła Msza Święta koncelebrowana przez ks. dr Stanisława Szałankiewicza, ks. Zenona Ruchlewicza i ks. Grzegorza Kolano. Następnie studenci, wykładowcy oraz zaproszeni goście przeszli do siedziby WSSG, w której odbyła się inauguracja.

Czytaj całość...
Najzdolniejsi nagrodzeni
środa, 26 październik 2011


Zarząd Powiatu Przeworskiego przyznał  stypendia  dla najzdolniejszej młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Przeworski. Warunki przyznawania stypendiów określone są w Uchwale Nr XXXVI/277/10 Rady Powiatu Przeworskiego z dnia 16 kwietnia 2010r. w sprawie wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół dla których organem prowadzącym jest Powiat Przeworski. Zgodnie z warunkami zawartymi w uchwale dyrektorzy szkół składają wnioski o stypendia dla uczniów którzy za poprzedni rok szkolny uzyskali średnią co najmniej 4,9 i ocenę z zachowania co najmniej bardzo dobrą. Jeśli uczeń może pochwalić się szczególnymi osiągnięciami np. zdobycie tytułu laureata olimpiady, turnieju albo konkursu o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym wtedy minimalna średnia ocen to 4,75.

Na rok szkolny 2011/2012 zostało przyznanych 27 stypendiów, w tym dla  uczniów z następujących szkół ponadgimnazjalnych: z Zespołu Szkół w Sieniawie,  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, z Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku, z Zespołu Szkół w Kańczudze i z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Zarzeczu . Stypendia przyznane są na okres 8 miesięcy dla uczniów klas maturalnych, a dla uczniów pozostałych klas na okres 10 miesięcy. W dniu 25.10.2011r w dużej sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się uroczyste spotkanie stypendystów i dyrektorów szkół z przedstawicielami organu prowadzącego. Podczas spotkania Starosta Przeworski pan Zbigniew Kiszka i Wicestarosta pan dr Leszek Kisiel wręczyli okolicznościowe dyplomy i przekazali swoje gratulacje stypendystom i dyrektorom szkół.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.


Album "Dawny Przeworsk na pocztówce i fotografii do 1944 r."
poniedziałek, 24 październik 2011

ImageAlbum Dawny Przeworsk na pocztówce i fotografii do 1944 r.  prezentuje bogaty zbiór widoków Przeworska utrwalonych na fotografiach i pocztówkach od lat 60. XIX w., przechowywanych w zbiorach Muzeum w Przeworsku, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu  i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów: Alicji Szozdy, Andrzeja Świtalskiego, Stanisława Tworka, Wawrzyńca Markowskiego. 

To dzięki starym pocztówkom i fotografiom prezentowanym w albumie zobaczymy jak zmieniało się miasto, jak wyglądały liczne zabytki przed przebudową czy wyburzeniem. Odkryjemy miasto jakiego dziś po części już nie ma, bez drewnianej zabudowy rynku, synagogi, ratusza z niską wieżą, poczujemy specyficzną atmosferę, którą można odnaleźć dziś jedynie na starych zdjęciach i kartach pocztowych... Autorką albumu jest Małgorzata Wołoszyn – historyk i muzeolog, wieloletni pracownik Muzeum w Przeworsku.

Album w cenie 39 zł do nabycia w kasie Muzeum oraz w sprzedaży wysyłkowej. Więcej informacji można uzyskać pod tel. 16 648 71 45 lub .

Zapraszamy.
Promocja albumu Dawny Przeworsk na pocztówce i fotografii do 1944 r.
poniedziałek, 24 październik 2011

Image

 

W niedzielne popołudnie, 23 października b.r., w sali balowej pałacu Lubomirskich odbyła się promocja długo oczekiwanego albumu autorstwa Małgorzaty Wołoszyn – „Dawny Przeworsk na pocztówce i fotografii do 1944 r.” wydanego przy wsparciu finansowym Powiatu Przeworskiego.

Czytaj całość...
Wsparcie PZPN dla powiatowej piłki nożnej!!!
środa, 19 październik 2011

Image

 

W dniach 06-10.10.2011 r. szkoleniowiec Szkółki Piłkarskiej „Orzełek” w Przeworsku i nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku Waldemar Majba, brał udział w zgrupowaniu Reprezentacji Polski U-19 w piłce nożnej jako trener stażysta. Celem zgrupowania było przygotowanie do towarzyskiego meczu z reprezentacją Węgier w Budapeszcie (11.10.2011 r.) Pojedynek z Węgrami to jeden z etapów przygotowań do eliminacji Mistrzostw Europy. Polska młodzieżówka rywalizować będzie w listopadzie w Turcji z gospodarzami, Gruzją i Luxemburgiem.

Czytaj całość...
Nagrody Starosty Przeworskiego
piątek, 14 październik 2011

 Image

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Zarząd Powiatu Przeworskiego przyznał nauczycielom pracującym w szkołach i placówce dla których jest organem prowadzącym  tzw. „Nagrody Starosty”. Za swoja pracę i osiągnięcia zostali nagrodzeni nauczyciele:

- z Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku - Pan Janusz Biały, Pan Piotr Łojko, Pani Maria Stachiewicz, Pani Ilona Sznajder - Jabłońska, 

- z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku – Pan Andrzej Żak - wicedyrektor,

- z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Przeworsku - Pani Barbara Buczek, Pani Renata Dudek,

- z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Zarzeczu - Pani Jolanta Krzanowska - wicedyrektor, Pani Renata Jedynak, Pani Renata Zając,

- z Zespołu Szkół w Kańczudze – Pani Dorota Konieczna - dyrektor, Pani Anna Słysz, Pani Donata Kozłowska,

- z Zespołu Szkół w Sieniawie – Pani Katarzyna Barabasz.

Czytaj całość...
Finał Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego 2011
wtorek, 11 październik 2011

Image

 

11 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej w kategorii Dzieci Szkół Podstawowych, a 12 października w kategorii Uczniowie Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. 

Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w galerii: Szkoły Podstawowe, Gimnazja, Ponadgimnazjalne.

Protokoły z wynikami do pobrania:

Protokół Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Protokół Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego DZIECI SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Protokół Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego DZIECI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH


Uroczyste otwarcie i poświęcenie dróg
piątek, 07 październik 2011

Image

 

6 października br. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie dróg wykonanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013. Powiat Przeworski i Powiat Łańcucki zrealizował wspólne zadanie pn. „Przebudowa ciągu dróg na terenie powiatu przeworskiego i łańcuckiego obejmująca drogi: Przeworsk - Gać – Markowa (gr. powiatu), Nowosielce – Dębów, Dębów – Wojciechówka, Albigowa – Husów - Rzeki”. Zmodernizowano drogi o długości 26,41 km (16,71 km powiat przeworski, 9,70 km powiat łańcucki) za kwotę 19 440 477,54 zł (9 951 108,96 zł środki UE).

Wyżej wymienione zadanie współfinansowało trzy gminy z Powiatu Przeworskiego tj. Miasto Przeworsk, Gmina Przeworsk, Gmina Gać oraz dwie z Powiatu Łańcuckiego tj. Gmina Markowa i Gmina Łańcut.

Uroczystego otwarcia dokonali Posłowie Jan Bury i Kazimierz Gołojuch, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, samorządowcy z dwóch powiatów na czele z Adamem Krzysztoniem – Starostą Powiatu Łańcuckiego i Zbigniewem Kiszką – Starostą Powiatu Przeworskiego oraz wykonawca inwestycji Prezes PBDiM w Leżajsku Ryszard Hadała a poświęcenia dróg dokonali Proboszczowie z poszczególnych Parafii na czele z Księdzem Prałatem dr Stanisławem Szałankiewiczem.

Jest to największa inwestycja drogowa zrealizowana w porozumieniu dwóch powiatów oraz pięciu samorządów gminnych w ramach RPO 2007 – 2013.

Zdjęcia z otwarcia można obejrzeć w galerii.

Image

Uroczysta inauguracja projektów w SP ZOZ w Przeworsku
piątek, 30 wrzesień 2011

Image

 

29 września odbyła się uroczysta inauguracja projektów pn. „Kompleksowa termomodernizacja budynków Szpitala SP ZOZ w Przeworsku” oraz zakończenie pierwszego etapu inwestycji „Nadbudowa i przebudowa Bloku Operacyjnego oraz OAiIT SP ZOZ w Przeworsku”.

W inauguracji udział wzięli m.in. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Wicestarosta dr Leszek Kisiel, Członkowie Zarządu Powiatu Przeworskiego Jan Pieniążek, Krystyna Sowa i Janusz Uberman, Radni Rady Powiatu Przeworskiego na czele z Przewodniczącym Tadeuszem Kiełbowiczem.

Dyrektor SP ZOZ w Przeworsku Józef Więcław przywitał zaproszonych gości, a następnie dokonał podsumowania w/w projektów. Nowy obiekt został poświęcony przez Księdza Prałata Stanisława Szałankiewicza oraz Księdza Kapelana Janusza Kluza.

Zdjęcia z inauguracji można obejrzeć w galerii.

Czytaj całość...
Uroczysta inauguracja projektu pn. "Rozbudowa i przebudowa... ZSZ w Przeworsku"
piątek, 16 wrzesień 2011

Image

 

16 września br. odbyła się uroczysta inauguracja projektu pn. „Rozbudowa i przebudowa z przystosowaniem dla niepełnosprawnych Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku dla nowoczesnego kształcenia młodzieży i dorosłych w zawodach technicznych”.

Zdjęcia są do obejrzenia w galerii.

Dzień 16 września 2011 r. przejdzie do historii miasta Przeworska jako data szczególna . Sukcesem zwieńczona została ciężka praca nieżyjącego już dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku -  Lesława Ścisłowicza oraz jego następcy - dyrektora Stanisława Mrugały. Uroczysta inauguracja projektu „Rozbudowa i przebudowa z przystosowaniem dla niepełnosprawnych Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku dla nowoczesnego kształcenia młodzieży i dorosłych” to wydarzenie wielkiej wagi, co kilkakrotnie podkreślił w swym wystąpieniu marszałek województwa podkarpackiego - Mirosław Karapyta. Wspominając charyzmatyczny charakter Śp. Dyrektora Ścisłowicza zwrócił uwagę na ogromne dla niego  znaczenie kształcenia zawodowego.  W czasach zamykania szkół i preferowania wąskiej oferty edukacyjnej tradycjonalizm pana dyrektora Ścisłowicza szedł w parze z troską o nowoczesne i najbardziej optymalne warunki nauki, zwłaszcza nauki zawodu.

Czytaj całość...
Rozbudowa i przebudowa Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku zakończona
czwartek, 08 wrzesień 2011

Image

 

Image

 

Powiat Przeworski zakończył realizację zadania pn. „Rozbudowa i przebudowa z przystosowaniem dla niepełnosprawnych Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku dla nowoczesnego kształcenia młodzieży i dorosłych w zawodach technicznych” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007- 2013, osi priorytetowej 5 „Infrastruktura publiczna”, działania 5.1 „Infrastruktura edukacyjna” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przedsięwzięcie ze względu na swój rozległy charakter realizowane było przez trzy lata. Roboty budowlane zgodnie z założeniami rozpoczęto 1 lutego 2010 roku przebudową Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku będącego jednym z etapów projektu - Zadanie II.

Czytaj całość...
Powiat Przeworski nadal wysoko w rankingu ZPP (32 miejsce)
wtorek, 09 sierpień 2011

Jak wynika z rankingu Związku Powiatów Polskich opublikowanego na stronie internetowej http://www.zpp.pl na dzień 9 sierpnia br. Powiat Przeworski został po raz pierwszy sklasyfikowany na 32 miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów, oraz na 2 miejscu w Rankingu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Tak wysoka pozycja jest niewątpliwie dużym sukcesem Powiatu Przeworskiego, gdyż w rankingu bierze udział 320 powiatów ziemskich.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu były oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów.

Zostaliśmy docenieni przede wszystkim za działania proinwestycyjne i prorozwojowe tj. ilość wydatkowanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych, oraz ilość wydatkowanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych.


Nieodpłatnie zabiegi masażu leczniczego dla osób niepełnosprawnych
piątek, 05 sierpień 2011

G A B I N E T    M A S A Ż U

przy   WARSZTATACH  TERAPII  ZAJĘCIOWEJ  w  PRZEWORSKU

Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II  „WZRASTANIE”

ul. Kasztanowa 1

w ramach realizacji zadania publicznego

zleconego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego

 

ŚWIADCZY  NIEODPŁATNIE

ZABIEGI   MASAŻU  LECZNICZEGO

DLA  OSÓB  NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

gabinet  czynny  w  poniedziałki,  środy  i  piątki

w godzinach od 14  do  16

  telefon  16 648 39 99

Czytaj całość...
Nowy Punkt Kontaktowy Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A w Mielcu
czwartek, 28 lipiec 2011

Szanowni Państwo,

Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A, serdecznie zaprasza przedsiębiorców do nowootwartego Punktu Kontaktowego prowadzonego w ramach  projektu systemowego „Wzmocnienie instytucjonalnego systemu wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji w latach 2007-2013 w województwie podkarpackim” finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 8.2.2 POKL; zadanie nr 3 RCTI i Sieć Punktów Kontaktowych.

W załączeniu informacje o projekcie do pobrania tutaj.

Ewa Górska

Kierownik Punktu Kontaktowego

Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A


 

Budowa powiatowego systemu monitoringu i ostrzegania powodziowego na terenie powiatu przeworskiego
poniedziałek, 18 lipiec 2011

Image

 

15 lipca 2011 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się spotkanie dotyczące budowy lokalnej sieci „Systemu monitoringu i ostrzegania powodziowego” na rzekach stwarzających zagrożenie w powiecie przeworskim.

            Spotkanie rozpoczął Starosta Przeworski Pan Zbigniew Kiszka, który dziękując wszystkim gościom za przybycie poinformował ze Zarząd WFOŚiGW w Rzeszowie podjął decyzję o zapewnieniu przyznania środków na realizację w/w przedsięwzięcia w formie dotacji. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 310 tys. zł, przyznana dotacja w kwocie 186 tys. zł, stanowi  60% kosztów całkowitych zadania, pozostałe 40% pokrywa powiat wraz z gminami uczestniczącymi w projekcie.

Czytaj całość...
Wyższa Szkoła Społeczno - Gospodarcza w Przeworsku
poniedziałek, 21 luty 2011

Image

            W Przeworsku powstała Wyższa Szkoła Społeczno – Gospodarcza. Zapraszamy do zapoznania się z ulotką oraz zasadami rekrutacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Projekt - "Kompetencje zawodowe kluczem do sukcesu na rynku pracy"
wtorek, 28 grudzień 2010

ImageZespół Szkół w Kańczudze realizuje projekt pod hasłem:

„Kompetencje zawodowe kluczem do sukcesu na rynku pracy”

1. Czas trwania projektu – wrzesień 2010 r. – maj 2012 r.

2. Działanie 9.2 podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

3. Cel projektu:  poszerzenie wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów technikum, a tym samym zwiększenie ich atrakcyjności na rynku pracy.

4. Liczba osób objętych wsparciem:124 uczniów klas czwartych Technikum Żywienia, Technikum Mechanicznego oraz Technikum Hotelarstwa w Zespole Szkół w Kańczudze.

5. Ogólna wartość projektu wynosi 333 722,75 zł.

Czytaj całość...
Podkarpacki Portal Pracy
czwartek, 22 październik 2009

Image

 

Pod adresem www.praca-podkarpackie.pl działa już Podkarpacki Portal Pracy - ogólnodostępny portal internetowy przystępnie przedstawiający kompleksową informację dotyczącą podkarpackiego rynku pracy (w skali powiatu i regionu).

Jest to narzędzie, które skonstruowano z myślą o trzech głównych grupach jego użytkowników: 

- poszukujących pracy mieszkańcach Podkarpacia;

- podkarpackich instytucjach rynku pracy;

- podkarpackich pracodawcach.

Czytaj całość...
KOMUNIKAT W SPRAWIE LIKWIDACJI PUNKTU PASZPORTOWEGO
wtorek, 07 lipiec 2009

Image

Dnia 14 czerwca 2009r. upłynął termin wypowiedzenia przez Wojewodę Podkarpackiego porozumień w sprawie wykonywania niektórych zadań z zakresu przyjmowania wniosków paszportowych, zawartych z Powiatami z terenu Województwa Podkarpackiego. W związku
z powyższym likwidacji ulegają Powiatowe Punkty Paszportowe, w tym także Punkt Paszportowy w Przeworsku.

Przyjmowanie wniosków paszportowych odbywać się będzie w Oddziale Paszportów w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie – ul. Grunwaldzka 15

przyjmowanie wniosków paszportowych - tel.: (0-17) 867-10-29, 867-10-30, 867-10-31, 867-10-32, 867-10-33
wydawanie paszportów -  tel.: (0-17) 867-10-45
Kierownik Oddziału Paszportów - tel. (0-17) 867-10-35

oraz w Oddziałach Zamiejscowych:

Przemyśl – ul. Mickiewicza 10

przyjmowanie wniosków paszportowych -  tel.; (0-16) 678-50-51 w. 206
wydawanie paszportów - tel.: (0-16) 678-25-18, 678-50-51 w. 224
Kierownik Oddziału Zamiejscowego Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców –      
tel. (0-16) 678-21-10,  678-50-51 w. 221

Krosno – ul. Bieszczadzka 1

centrala tel. (0-13) 43-72-800

Tarnobrzeg – ul. 1-go Maja 4a

tel.: 822-15-95 w. 314

Wszystkie paszporty wydane do tej pory bez względu na ich rodzaj, zachowują ważność do terminów w nich określonych.

Opłaty za wydanie paszportów nie ulegają zmianie.

Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych informacji w tej sprawie pod numerem telefonu: (016) 678-21-10. 

 


Zegar
Powiat przeworski w obiektywie
Imieniny
22 Października 2016
Sobota
Imieniny obchodzą:
Abercjusz, Filip,
Halka, Kordula,
Kordelia,
Przybysława, Sewer
Do końca roku zostało 71 dni.
Statystyka
odwiedzających: 1294877